Karzełek niderlandzki

autor: Teresa Pyza
Waga: 1-1,2 kg
Kraj pochodzenia: Niemcy
Rasa ta powstała w Holandii w pierwszej połowie XX w., wywodzi się od królika nazywanego polskim (chociaż rasa nie pochodzi z Polski tylko z Anglii).

Karzełek niderlandzki waży dokładnie kilogram, jest okrąglutki, ma zwarty tułów, szerokie ramiona, proste przednie łapki; główka jest okrągła, wielkości piłki do tenisa; uszy krótkie - ok. 50 mm, zaokrąglone na końcach, z gęstym futerkiem, sztywno ustawione "do góry"; duże oczy, szeroko rozstawione; gęsta, krótka sierść.
Występuje we wszystkich kolorach w jakich możemy spotkać króliki innych ras.
Stworzony do tego żeby mieszkać z człowiekiem pod jednym dachem. Możemy go spotkać w bardzo wielu domach zarówno europejskich jak i amerykańskich. Jego niewielki rozmiar jest tu ogromnym plusem.
Królik z charakterem, niektórzy mówią, że trudnym, zwłaszcza jeśli chodzi o "chłopców" - ale to zawsze jest kwestia do dyskusji. Faktem jest, że potrafi mieć swoje zdanie i być uparty. Energiczny i bardzo inteligentny, szybko się uczy, m.in. przez obserwację zachowań innych - nie tylko królików. Potrzebuje uwagi i zajęcia. Im więcej czasu spędzonego wspólnie z opiekunem poza klatką - tym lepiej. Potrafi bardzo mocno się przywiązać do "swojego" człowieka. Oczywiście, jak wszystkie króliki, źle znosi samotność i opuszczenie przez swojego opiekuna.
Nie ma żadnych szczególnych problemów zdrowotnych, jedynie jak u wszystkich karzełków mogą wystąpić kłopoty z krzywo rosnącymi zębami u młodych króliczków.
Zadbany, dobrze odżywiony i zadowolony karzełek zostanie z nami przez długie lata. Dożywanie do wieku 10 - 12 lat obecnie nie jest już taką rzadkością u królików domowych, właściwie to jest już standard.